Dlaczego nie lubimy kominków z płaszczem wodnym….

Zanim odpowiemy na to pytanie, to chcemy podkreślić, że poniższy artykuł to nasza bardzo subiektywna opinia oparta na własnych doświadczeniach w użytkowaniu kominka z płaszczem wodnym.

Nie chcemy odbierać chleba firmom, które sprzedają kominki w płaszczem wodnym ani tym bardziej wykonawcom tych instalacji …(sami przecież też się tym zajmujemy!!).

Ale jeżeli już ktoś nas pyta czy polecamy ten sposób ogrzewania to szczerze odpowiadamy, że ….NIE

Dlaczego NIE?

1. KOTŁOWNIA W SALONIE

Kominek z płaszczem wodnym zazwyczaj umieszczany jest w centralnym miejscu domu czyli najczęściej w…salonie. Tym samym nasz piękny salon staje się …kotłownią.

Oprócz tego, że musimy wygospodarować miejsce w salonie na taką ilość drewna, żeby chociaż starczyła nam na kilka dni, to sukcesywnie (codziennie) powinniśmy usuwać popiół i czyścić kominek. Jest to nie tylko czasochłonne, uciążliwe, i brudne to również wymaga raz na jakiś czas odmalowania salonu .

Rozbawiają nas komentarze Inwestorów, którzy twierdzą , że palenie w kominku sprawia im przyjemność smiley. Najczęściej po dwóch sezonach grzewczych (a bywa że szybciej) , ci sami Inwestorzy szukają mniej uciążliwych rozwiązań smiley

2. DROGO

Kominek doskonale sprawdza się jako podgrzewacz powietrza w pomieszczeniu , ale już połączenie go z ogrzewaniem gdzie nośnikiem ciepła jest woda jest już skomplikowane i drogie (jeżeli zastosujemy odpowiednią automatykę i materiały). Sam kominek dobrej firmy i wkłady kominowe również nie są tanie

3. GOTUJĄCA SIĘ WODA

Kiedy wrzucimy za dużo drzewa do kominka ,a nasza instalacja (grzejniki lub podłogówka) jest wystarczająco nagrzana to dochodzi do zagotowania wody w układzie. Potrzebna jest wtedy nasza natychmiastowa reakcja – albo zrzucamy nadmiar wody do kanalizacji, albo odkręcamy wszystkie grzejniki w domu na FULL.

4. ZNISZCZONY KOMIN

Jeżeli z naszego kominka z płaszczem wodnym korzystamy tylko przez kilka godzin dziennie chłodniejszą wiosną czy jesienią to niszczymy komin, bo jest za niska temperatura spalania w kominie, drewno dymi ale się nie spala, a to powoduje osadzanie się smoły w kominie.

5. NIE SPRAWDZA SIĘ Z PODŁOGÓWKĄ

Podłogówka wymaga stałego i stabilnego źródła ciepła, a kominek z płaszczem wodnym nie jest przecież kotłem. Tutaj lepiej sprawdzi się zwykły kominek, a automatyka podłogówki „odczuje”, że w pomieszczeniu jest ciepło i obniży temperaturę w podłodze.

Ciekawostką jest to, że zwiększenie temperatury o 2 0C pomieszczeniu za pomocą zwykłego kominka potrafi obniżyć ciepło przekazywane przez podłogówkę aż o ponad 40%.

 

Podsumowując dlaczego nie lubimy ogrzewania za pomocą kominka z płaszczem wodnym:

  • Kosztowna automatyka żeby sprzęgnąć kominek z systemem ogrzewania
  • Kiepska współpraca z podłogówką
  • Częste i kosztowne wizyty serwisu
  • Duże zużycie energii elektrycznej na układ zasilający całą instalacji
  • Kotłownia w salonie

Ale to tylko nasza opinia…..