26lis

Nowoczesne instalacje OZE na Warmii – domek nad jeziorem

W 2018 roku braliśmy udział w ciekawym projekcie. Właściciele zawsze marzyli by mieć wakacyjny domek nad jeziorem na Warmii i Mazurach i tak o to pod Gietrzwałdem przez wiele lat powstawał dom, który inwestorzy zamierzali wynajmować turystom okresie wakacyjnym.

zdjęcie: Rentynówka

Początkowy zamysł był taki by był to domek nad jeziorem na weekend. Gdy okazało się, że duża rodzina, szerokie grono przyjaciół wyrażają chęć przyjazdu, trzeba było zweryfikować plany i dostosować dom do większej liczby osób które będą jednocześnie przebywać w domu. Wiadomym, jest że hasło domek nad jeziorem mazury może przyciągnąć wielu turystów.

zdjęcie: Rentynówka

Projekt instalacji sanitarnych z góry przewidywał zastosowanie odnawialnych źródeł energii i takie przygotowanie instalacji by w przyszłości zminimalizować koszty ogrzewania oraz zużycia ciepłej wody użytkowej. Wiadomo, że osoby wynajmujące dom nie liczą się z kosztami ogrzewania czy ilością zużytej ciepłej wody – przecież po to wyjeżdża się na wakacje by odetchnąć od trosk dnia codziennego i wszelkich rachunków. Apartamenty do wynajęcia na Warmii i Mazurach zaczynają się cieszyć coraz większym powodzeniem. Turyści szukają czegoś więcej niż nieduży pokój w agroturystyce. Nie wszyscy też przepadają za hotelowym zgiełkiem i zamknięciem w ścianach budynku. Dlatego wydaje się, że Rentynówka to idealny domek na mazurach na wynajem.

zdjęcie: Rentynówka

Poniżej pokrótce przedstawiamy instalacje na które zdecydowano się podczas budowy domu na Warmii – noclegi nad jeziorem:

1. Ogrzewanie podłogowe położone jest w całym budynku, dzięki czemu można zwiększyć efektywność ogrzewania przez to że na podłoga pracuje na niskich temperaturach. Brak grzejników zwiększyło możliwość dowolnej aranżacji wnętrza i dało więcej przestrzeni w domku nad jeziorem na Warmii

zdjęcie: Rentynówka, Fotografka

2. Wentylacja mechaniczna – okazała się niezbędna – zwłaszcza w okresie zimowym jak w okresach przejściowych. Mimo, że w wakacje wszystkie okna są pootwierane i wydawałoby się że wentylacja mechaniczna nie ma racji bytu to jednak cały czas są wentylowane łazienki, a w chłodniejsze dni jesteśmy w stanie zapewnić świeże powietrze bez otwierania okien. Dla wszystkich, którzy udają się na mazury noclegi nad jeziorem są wisienką na torcie. Nie wszyscy sobie jednak zdają sprawę , że wilgoć która jest odczuwalna nad jeziorami może być uciążliwa zwłaszcza dla osób z problematycznymi stawami. Wentylacja mechaniczna ma tę zaletę, usuwa nadmiar wilgoci z budynku.

zdjęcie:Elektro-Sanit

3. Pompa ciepła – zapewnia ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową. Pełna automatyka zapewnia kontrolę nad ilością ciepła oraz efektywne zarządzanie budynkiem (np. w okresie zimowym kiedy wynajmowany jest tylko jeden apartament, możliwe jest ogrzewanie tylko części , a nie całości budynku). Zastosowanie pompy ciepła, która może być również sterowana za pomocą Internetu umożliwia zdalną obsługę instalacji i nie wymaga ciągłej obecności inwestora na miejscu. Może się przecież zdarzyć tak, że wszystkie noclegi w Gietrzwałdzie są wykupione i trzeba przyjąć pod swój dach zbłąkanego pielgrzyma.

zdjęcie: Elektro-Sanit

Często gdy słyszymy hasło mazury – domek nad jeziorem mamy wyobrażenie drewnianego domku urządzonego w stylu lat 80-ych z zapadłym tapczanem i zapachem stęchlizny. Na szczęście oczekiwania Turystów wymuszają zmiany zarówno w budownictwie jak i modernizacji istniejących już budynków. Coraz częściej pojawiają się ekologiczne rozwiązania typu kolektory słoneczne, pompy ciepła czy fotowoltaika. Turyści wyczuleni sa na segregację śmieci i ochronę środowiska. Mamy na dzieję, że wszyscy Ci, którzy będą chcieli połączyć fajne wakacje z ekologicznym podejściem to znajdą Rentynówkę Rentyny dom nad jeziorem

Wprawdzie wszystkie instalacje na etapie inwestycji były dość kosztowne, natomiast roczny koszt ogrzewania oraz wyprodukowania ciepłej wody okazuje się wyjątkowo niski. Jak się okazuje odnawialne źródła energii można zastosować w takim budynku jak domek nad jeziorem na Warmii i Mazurach.